top of page

 

 

Golden Circle, Vatnayokull, Glymur, Sneafellsnes

Dzień 1

Golden Cyrkle

Złoty Krąg to 300-kilometrowa trasa do trzech najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Islandii: obszaru geotermalnego Geysir, wodospadu Gullfoss i Parku Narodowego Thingvellir. W trzech miejscach Złotego Kręgu znajdują się jedne z najbardziej wyrazistych przykładów fascynujących sił geologicznych Islandii, wspaniałych krajobrazów i bogatej kultury.Park Narodowy Thingvellir znajduje się on w dolinie szczelinowej między północnoamerykańską i euroazjatycką płytą tektoniczną.

 

1.Parlament Islandii (930 - 1798) oryginalne miejsce dla najdłużej działającego obecnie parlamentu na świecie.

2.Wąwóz Almannagja

3.Jezioro Tingvallavatn największe jezioro na Islandii 

4.Obszar geotermalny Geysir i Strokkur (dolina Haukadalur)

5.Wodospad Gullfoss „Złoty wodospad” (32m) Sigríðury Tómasdóttir, kobieta, dzięki której wszystkie wodospady na Islandii są chronione przed zagranicznymi inwestorami.

Dzień 2/3

Vik - Vatnajokull 

 

Ze względu na krótki okres czasu, na który przyjeżdżasz już w nocy wybierzemy się na największy najbardziej spektakularny lodowiec w europie. Dotrzemy tam o wschodzie słońca dzięki czemu będziemy mieć mnóstwo czasu na jego eksplorację a w drodze powrotnej odwiedzimy wszystkie atrakcje tej części Islandii, jest ich naprawdę sporo. 

 

1.Lodowiec Vatnajokull 

2.Diamentowa plaża

3.Wulkan Katla 

4.Vik

5.Plaża Reynisfjara (Czarna plaża)

6.Wodospady - Seljalandsfoss, Skógafoss, Gljufrabui 

 

Wycieczki fakultatywne  

-Blue Ice Experience (przejście po lodowcu Skaftafell) 

-Wejście do jaskini lodowej i jej eksploracja

-Eksploracja kryształowej jaskini lodowej

-Wspinaczka na lodowiec

-Wycieczka super jeepem po lodowcu

-Wycieczka skuterem śnieżnym po lodowcu

-Wycieczka amfibią po jeziorze Jökulsárlón

-Wycieczka na pontonach motorowych po jeziorze Jökulsárlón 

 

 Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Dzień 4

Trekking do wodospadu Glymur 

Glymur to przepiękny i bardzo wysoki wodospad. Mierzy sobie 198 m, a położony jest w dolinie fiordu Hvalfjörður, na północny-wschód od Reykjaviku. Zasila go przez rzeka Botnsá, która ma źródła na pobliskich lodowcach. Przez wiele lat Glymur uznawany był za najwyższy wodospad Islandii. Dopiero w 2007 r. naukowcy pracujący na islandzkich lodowcach odkryli wodospad Morsárfoss (w masywie Vatnajökull, w pobliżu Svartifoss), którego wysokość zmierzono na aż 239 m, co ‘zepchnęło’ Glymur na drugie miejsce na liście najwyższych wodospadów Islandii. 

  • Do wodospadu Glymur prowadzi atrakcyjna ścieżka turystyczna pełna mniejszych wodospadów, jaskiń, pól lawowych i strumieni. Trasa nie jest trudna, ale jest dosyć długa (i pod górę). Wędrówka z najbliższego parkingu trwa około 3 do 4 godzin (w obie strony, z przystankami). Dlatego w sumie na zobaczenie tego wodospadu warto zarezerwować pół dnia. Dobrym pomysłem na drugie pół dnia jest np. wizyta w jaskini Vidgelmir i innych atrakcjach okolic Reykholt – nieco na północ stąd.

  • Najlepszy czas na poznanie tego pełnego uroku miejsca to okres od czerwca do września. Jest wtedy cieplej i dzień trwa dłużej – nie będziemy się musieli martwić o powrót po ciemku. Zimą, kiedy śnieg pokryje szlak, a światło dzienne mamy do dyspozycji tylko przez kilka godzin dziennie, wędrówka może być niebezpieczna i nie warto jej ryzykować.

  • Podczas wędrówek w okolicach Glymur warto mieć na sobie specjalne buty do wędrówek, które zapewnią bezpieczeństwo w trudniejszych warunkach. Przygotuj się także na to, że po drodze będziesz przekraczać lub mijać nieduże strumienie, nad którymi powinny być mostki, ale ich stan pozostawia wiele do życzenia i nietrudno zmoczyć tam buty.

  • Koniecznie zabierz ze sobą wodę i prowiant. Przygotuj się na wiatr, weź pod uwagę możliwość spadnięcia deszczu. Wyprawa jest dość długa i może być męcząca, ale jeśli zaplanujesz ją raczej jak “dzień w górach”, niż szybki wypad do kolejnego wodospadu, Glymur pięknie ci się odwdzięczy – nie znam ani jednej osoby, która wybrała się na tę wycieczkę i wróciła niezadowolona.

 

Dzień 5/6

Półwysep Snaefellsnes 

Półwysep Snæfellsnes jest często nazywany "Islandią w miniaturze", ze względu na zróżnicowanie tamtejszych krajobrazów. Wspaniałe klify regularnie obmywane przez potężne fale oceanu, surowe pola lawy, kaskadowe wodospady, czarne plaże, majestatyczne góry, ciche wioski rybackie i wspaniały lodowiec. To tylko kilka z dostępnych na półwyspie atrakcji. Twoja wycieczka rozpoczyna się w Reykjaviku. Następnie pojedziesz na zachód wzdłuż islandzkiej drogi numer jeden. Pierwszym miastem jest Borgarnes. Po krótkim przystanku pojedziesz na półwysep Snaefellsnes, który leży niecałe trzy godziny od stolicy.

 

1.Górą Kirkjufell (463)

2.Gatklettur

3.Lodowiec Snæfellsjökull (1446m)

4.Plaża Djúpalónssandur - Piasek głębokiej Laguny (Czarna plaża Snaefellsnes)

5.Wrak brytyjskiego trailera The Eping GY7 (13.03.1948) 

6.Skały Lóndrangar

7.Arnarstapi

8.Gatklettur - dziurawa skala

9.Miasteczko Stykkisholmur

10.Wąwóz Raudfeldsgja 

11. Jaskinia Vatnshellir 

12. Plaża Ytri Tunga

13. Latarnia morska Svortuloft

14. Punkt Öndverðarnes i klify Svortulöft

 

Wycieczki fakultatywne

-Jaskinia lawowa Viðgelmir 

 Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Dzień 7​

Reykjavik

Reykjavík jest stolicą i największym miastem Islandii, z populacją miejską liczącą około 233 000 (2019), jest domem dla dwóch trzecich populacji Islandii. Jest centrum kultury i życia Islandczyków oraz jednym z głównych punktów turystycznych Islandii. Miasto jest rozległe i ma rozległe przedmieścia. Centrum miasta to jednak bardzo mały obszar, charakteryzujący się eklektycznymi i kolorowymi domami, z dobrymi sklepami, restauracjami i napojami. Reykjavik wyróżnia się tym, że jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie, choć jego zimy są zaskakująco łagodne jak na miasto o tej szerokości geograficznej.

 

Wycieczki fakultatywne

-Nurkowanie 

-Jazda na skuterze śnieżnym 

-Lot helikopterem

-Wyprawa do tuneli w lodowcu Langjökull

-Wyprawa statkiem na wieloryby

-Wyprawa pontonem motorowym na wieloryby

-Blue Lagoon

-Fly Over Iceland

 

Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Charakter wyprawy: wyprawa całoroczna

UWAGA!

 Wyprawa jest realizowana w momencie kiedy grupa liczy nie mniej niż cztery osoby. 

Istnieje możliwość spersonalizowania programu wyprawy.

Świadczenia Organizatora
 

Organizator zobowiązuje się do organizacji i realizacji wyprawy z następującymi świadczeniami wliczonymi w cenę wyprawy. 

logistykę wyprawy 

opiekę na terenie Islandii

 transport na terenie Islandii samochodami 4x4 Toyota Land Cruiser 120

opcjonalnie warsztaty fotograficzne

 opcjonalnie fotograficzny reportaż z wyprawy

 

2. Organizator nie zobowiązuje się do: 

pokrycia kosztów biletów lotniczych

 pokrycia kosztów zakwaterowania

 pokrycia kosztów wyżywienia

 pokrycia kosztów ubezpieczenia

 pokrycia w kosztach paliwa

Podczas naszych wypraw zapewniamy sprzęt campingowy składający się z namiotów, karimat, śpiworów i sprzętu do gotowania. Pomagamy w rezerwacji pokojów hotelowych i w rezerwacji biletów lotniczych. Jeden zbiornik paliwa wliczony w cenę wyprawy w momencie kiedy grupa uczestników liczy nie mniej niż pięć osób. Po drodze dla zainteresowanych organizujemy warsztaty fotograficzne a koszt warsztatów jest wliczony w cenę wyprawy.

321624274_1325289338305461_7020974707637566486_n_edited.jpg

Zapraszamy 

LOWETRAVELSADVENTURES4x4

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page