top of page

 

 

DO OKOŁA ISLANDII

Golden Circle, Ring road, Sneafellsnes 

Islandzka obwodnica to okrężna trasa turystyczna, która zaczyna się i kończy w Reykjaviku i biegnie głównie wzdłuż wybrzeża, ponieważ podróżni podróżują po całym obwodzie wyspy. To najlepszy sposób na poznanie najsłynniejszych zabytków i atrakcji Islandii. Obwodnica jest oficjalnie znana jako „Trasa 1”. Trasa (oczywiście z możliwością wielu objazdów) biegnie wzdłuż konturu islandzkiej autostrady krajowej. Jest to główna droga, która łączy stolicę z głównymi osadami kraju, kierując się na wschód do Hofn, następnie na północ do Akureyri iz powrotem do Reykjaviku. Pomimo tego, że jest głównym szlakiem komunikacyjnym, poza Reykjavikiem obwodnica Islandii jest standardową dwupasmową autostradą. Na niektórych przeprawach przez rzekę może przejechać jednocześnie tylko jeden samochód. Obwodnica Islandii obejmuje najlepsze zabytki w kraju, w tym plaże z czarnym piaskiem, wulkaniczne szczyty, laguny lodowcowe i dramatyczne fiordy. Istnieją możliwości uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki górskiej, speleologii (i jaskini lodowej), obserwowania wielorybów i nie tylko. Odwiedź ją we właściwej porze roku, a zobaczysz zorzę polarną. Podczas gdy Trasa 1 w większości prowadzi wzdłuż wybrzeża, wycieczkę obwodnicą Islandii można połączyć z objazdami w głąb lądu, do kultowego Złotego Kręgu lub daleko na zachód, na półwysep Snaefellsnes.

Dzień 1

Reykjavik - Golden Cyrkle

Złoty Krąg to 300-kilometrowa trasa do trzech najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Islandii: obszaru geotermalnego Geysir, wodospadu Gullfoss i Parku Narodowego Thingvellir. W trzech miejscach Złotego Kręgu znajdują się jedne z najbardziej wyrazistych przykładów fascynujących sił geologicznych Islandii, wspaniałych krajobrazów i bogatej kultury.Park Narodowy Thingvellir znajduje się on w dolinie szczelinowej między północnoamerykańską i euroazjatycką płytą tektoniczną.

 

1.Parlament Islandii (930 - 1798) oryginalne miejsce dla najdłużej działającego obecnie parlamentu na świecie.

2.Wąwóz Almannagja

3.Jezioro Tingvallavatn największe jezioro na Islandii 

4.Obszar geotermalny Geysir i Strokkur (dolina Haukadalur)

5.Wodospad Gullfoss „Złoty wodospad” (32m) Sigríðury Tómasdóttir, kobieta, dzięki której wszystkie wodospady na Islandii są chronione przed zagranicznymi inwestorami.

Dzień 2

Vik - Vatnajokull 

1.Lodowiec Vatnajokull 

2.Diamentowa plaża

3.Wulkan Katla 

4.Vik

5.Plaża Reynisfjara (Czarna plaża)

6.Wodospady - Seljalandsfoss, Skógafoss, Gljufrabui 

 

Wycieczki fakultatywne  

-Blue Ice Experience (przejście po lodowcu Skaftafell) 

-Wejście do jaskini lodowej i jej eksploracja

-Eksploracja kryształowej jaskini lodowej

-Wspinaczka na lodowiec

-Wycieczka super jeepem po lodowcu

-Wycieczka skuterem śnieżnym po lodowcu

-Wycieczka amfibią po jeziorze Jökulsárlón

-Wycieczka na pontonach motorowych po jeziorze Jökulsárlón 

 

Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Dzień 3

Höfn 

 

Hornafjörður to kwitnąca społeczność w pobliżu największego lodowca w Europie, Vatnajökull, w południowo-wschodniej części Islandii. Najbardziej zaludnionym obszarem dystryktu jest Höfn. W tym regionie znajdujesz się u podnóża Vatnajökull, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Na terenie gminy znajduje się Park Narodowy Vatnajökull, największy park narodowy w Europie. W ciągu ostatnich kilku dekad turystyka ogromnie się rozwinęła iw rzeczywistości stała się głównym sektorem gospodarki w społeczności. Dostępne są różnorodne usługi, w tym hotele, kempingi, restauracje, sklepy, baseny, pola golfowe, oznakowane szlaki turystyczne i różne muzea, takie jak muzeum morskie, dwa centra dla zwiedzających park narodowy i centrum wielkiego pisarza Þórbergur Þórðarson .

Po drodze do Höfn zobaczymy:

- Wodospady - Seljalandsfoss, Skógafoss, Gljufrabui 

- Plaża Reynisfjara (Czarna plaża)

- Vik

- Wulkan Katla

- Diamentowa plaża

- Lodowiec Vatnajokull

Wycieczki fakultatywne  

- Blue Ice Experience (przejście po lodowcu Skaftafell) 

- Wejście do jaskini lodowej i jej eksploracja

- Eksploracja kryształowej jaskini lodowej

- Wspinaczka na lodowiec

- Wycieczka super jeepem po lodowcu

- Wycieczka skuterem śnieżnym po lodowcu

- Wycieczka amfibią po jeziorze Jökulsárlón

- Wycieczka na pontonach motorowych po jeziorze Jökulsárlón 

Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Dzień 4

Borgarfjordur Eystri 

Borgarfjordur Eystri to fiord z populacją około 130 osób, położony we wschodniej Islandii. Jego główną osadą jest Bakkagerdi. Obszar ten słynie z naturalnego piękna i zamieszkałych tam maskonurów. W tym miejscu lęgowym zbudowano szereg promenad i platform widokowych. Możesz tu dosłownie podejść do maskonurów, nie niszcząc ich nor. Jest to bezpłatne, chociaż darowizny są chętnie przyjmowane. W rzeczywistości Islandia jest domem dla większej liczby maskonurów atlantyckich niż jakikolwiek inny kraj. Kolorowy czerwonawo-pomarańczowy dziób pojawia się tylko w okresie godowym (od końca kwietnia do sierpnia), a następnie zanika wraz ze zbliżaniem się zimy. Ten jaskrawo ubarwiony dziób sprawił, że maskonury zyskały przydomki „papuga morska” i „morski klaun”.

Dzień 5

Akureyri

 

Stolica północy. W połowie XVI wieku jedynymi budynkami w Akureyri były sklepy i magazyny będące własnością duńskich kupców. W tym czasie Islandia stanowiła oficjalne terytorium monarchii duńskiej, a Islandczycy podlegali jej koronie. Chociaż doprowadziło to do wielu krzywd, niezaprzeczalnie przyczyniło się też do rozwoju handlu, komunikacji i technologii w wielu regionach Islandii. Akureyri zostało wpisane do ksiąg jako oficjalny punkt handlowy w 1602 roku. Jednak w przeciwieństwie do lokalnej społeczności, kupcy nie pozostawali w okolicy Akureyri przez cały rok, tylko każdej zimy wracali do rodzinnej Danii. Stanowiło to oczywiście przeszkodę w rozwoju miasta, co może być jednym z głównych powodów, dla których Akureyri rozwijało się tak powoli. Przez następnych 200 lat Akureyri było wykorzystywane głównie jako baza dla duńskich handlarzy, w dużej mierze dzięki dużemu, naturalnemu portowi. Mimo to na zrównoważone życie w Akureyri trzeba było jeszcze trochę poczekać. Pierwszy, prawdziwy dom został zbudowany w Akureyri w 1778 roku po tym, jak duńskim kupcom pozwolono mieszkać w osadzie przez zimę.

Obecnie w Akureyri mieszka 19.000 osób.

Po drodze zobaczymy:

 -  Kanion Studlagil

 - Wodospad Dettifoss 193m/s - największy wodospad Islandii i najpotężniejszy w Europie

 - Kanion Asbbyrgi. 

 - Husavik - pierwszy obszar na Islandii, który została zasiedlony.

 - Domy torfowe Laufas, w Grenjaðarstaður i Glaumbær.

 - Pola siarkowe Hverir i góra Námafjall.

 - Jezioro Myvatn.

 - Wulkany Hverfjall i Krafla

 - Park lawowy Dimmuborgir.

 - Jaskinia Grjotagja

 - Miasteczko Siglufjörður

Dzień 6

Półwysep Snaefellsnes 

 

Półwysep Snæfellsnes jest często nazywany "Islandią w miniaturze", ze względu na zróżnicowanie tamtejszych krajobrazów. Wspaniałe klify regularnie obmywane przez potężne fale oceanu, surowe pola lawy, kaskadowe wodospady, czarne plaże, majestatyczne góry, ciche wioski rybackie i wspaniały lodowiec. To tylko kilka z dostępnych na półwyspie atrakcji. Twoja wycieczka rozpoczyna się w Reykjaviku. Następnie pojedziesz na zachód wzdłuż islandzkiej drogi numer jeden. Pierwszym miastem jest Borgarnes. Po krótkim przystanku pojedziesz na półwysep Snaefellsnes, który leży niecałe trzy godziny od stolicy.

 

1.Górą Kirkjufell (463)

2.Gatklettur

3.Lodowiec Snæfellsjökull (1446m)

4.Plaża Djúpalónssandur - Piasek głębokiej Laguny (Czarna plaża Snaefellsnes)

5.Wrak brytyjskiego trailera The Eping GY7 (13.03.1948) 

6.Skały Lóndrangar

7.Arnarstapi

8.Gatklettur - dziurawa skala

9.Miasteczko Stykkisholmur

10.Wąwóz Raudfeldsgja 

11. Jaskinia Vatnshellir 

12. Plaża Ytri Tunga

13. Latarnia morska Svortuloft

14. Punkt Öndverðarnes i klify Svortulöft

 

Wycieczki fakultatywne

-Jaskinia lawowa Viðgelmir 

 

Decydując się na którąś z wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych należy odpowiednio wcześniej poinformować organizatorów.

Dzień 7

Reykjavik 

Reykjavík jest stolicą i największym miastem Islandii, z populacją miejską liczącą około 233 000 (2019), jest domem dla dwóch trzecich populacji Islandii. Jest centrum kultury i życia Islandczyków oraz jednym z głównych punktów turystycznych Islandii. Miasto jest rozległe i ma rozległe przedmieścia. Centrum miasta to jednak bardzo mały obszar, charakteryzujący się eklektycznymi i kolorowymi domami, z dobrymi sklepami, restauracjami i napojami. Reykjavik wyróżnia się tym, że jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie, choć jego zimy są zaskakująco łagodne jak na miasto o tej szerokości geograficznej.

 

 

UWAGA! 

Wyprawa jest realizowana w momencie kiedy grupa liczy nie mniej niż cztery osoby. 

Istnieje możliwość spersonalizowania programu wyprawy.

Świadczenia Organizatora
 

Organizator zobowiązuje się do organizacji i realizacji wyprawy z następującymi świadczeniami wliczonymi w cenę wyprawy. 

​logistykę wyprawy

 opiekę na terenie Islandii

 transport na terenie Islandii samochodami 4x4 Toyota Land Cruiser 120

opcjonalnie warsztaty fotograficzne

 opcjonalnie fotograficzny reportaż z wyprawy

 

Organizator nie zobowiązuje się do: 

pokrycia kosztów biletów lotniczych

 pokrycia kosztów zakwaterowania

 pokrycia kosztów wyżywienia

 pokrycia kosztów ubezpieczenia

 pokrycia w kosztach paliwa

Podczas naszych wypraw zapewniamy sprzęt campingowy składający się z namiotów, karimat, śpiworów i sprzętu do gotowania. Pomagamy w rezerwacji pokojów hotelowych i w rezerwacji biletów lotniczych. Jeden zbiornik paliwa wliczony w cenę wyprawy w momencie kiedy grupa uczestników liczy nie mniej niż pięć osób. Po drodze dla zainteresowanych organizujemy warsztaty fotograficzne a koszt warsztatów jest wliczony w cenę wyprawy.

321624274_1325289338305461_7020974707637566486_n_edited.jpg

Zapraszamy 

LOWETRAVELSADVENTURES4x4

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page